A Börzsöny északi részén, a hegytetőt magányosan koronázó Drégely várának megmászása már önmagában hatalmas élmény és kihívás.
Szondi György kapitány és a bátor magyar várvédők harca pedig igazi történelmi utazásra hívja a látogatókat, így nem véletlen, hogy a várat 1991-ben a “Nemzeti Örökség” részévé, majd 2012-ben “Történelmi Emlékhellyé” minősítették. Programjaikról és munkájukról Pásztor Ildikó, a Drégelyvár Alapítvány kuratóriumi tagja mesélt.
• Milyen fejlesztések, felújítások történtek, illetve milyen állandó és aktuális programokkal várják a látogatókat Drégely váránál?
Az elmúlt hetekben padokat, asztalokat helyeztünk ki az alsóvárba a látogatók részére, Drégelypalánk-Sáferkút-Drégelyvár 2,4 km szakaszán pedig (Apródok útja tanösvény mentén) irányjelző táblák segítik az eligazodást.
Minden évben kapcsolódunk az Emlékhelyek napja országos programsorozathoz (május vagy június). Ebben az évben június 20-án várbemutató, vártörténet, fegyverbemutató, viseletbemutató, korabeli zene várta a látogatókat. A Szondi Vitézei Hagyományőrző csapat tagjai a hősök iránti tisztelet jeléül emlékeztek Drégelyvár 146 katonájára és Szondi György várkapitányra. 26 év óta minden év júliusában szervezzük meg a Szondi várjátékokat Drégely váránál és a Sáferkúti tisztáson. (Idén csak a várban voltak rendezvények július 3-án történelmi hagyományőrző csapatok bemutatóival.) A várvédelem korszakát idézik fel változatos, gazdag történelmi ihletésű programokkal. A vár fénykorát megelevenítő történelmi forgatag igazi történelmi utazás: látványos hadijátékok, régi világzene forgatag, gólyalábasok, zászlóforgatók produkciói színesítik a programot. A történelmi hagyományőrző csapatok harcosai méltón idézték fel a dicső múltat, a hősök tetteit. A vendégek megismerhetik a kardforgatás és más fegyverek használatát, amelyeket ki is próbálhatnak.
Az „Apródok udvarában” történelmi játszóház, népi játékok, kézműves foglalkozások várják a legkisebbeket.
„Kisütöttünk valamit…” - A térségre jellemző hagyományos ételekből (pl.: laska, dedelle, „munyurka”) fogyaszthatnak a látogatók.
A kézműves kirakodóvásárban lehetőségük van megvásárolni a mesteremberek által készített termékeket. Ezen kívül még számos produkció színesíti a programot, mely minden korosztálynak színvonalas és érdekes kikapcsolódást, szórakozást nyújt. A drégelypalánki Szondi Kiállítóterem és Turisztika központ számos élményprogrammal várja az év 365 napján a gyerekeket is.
• A jövő tervei? Várhatóak-e további átalakítások, fejlesztések?
Várhatóan még ebben az évben információs és panoráma táblák is segítik majd a tájékozódást. Gyakran tapasztaljuk, hogy a látogatók nincsenek tisztában azzal, hogy kétféleképpen is feljuthatnak a belső várba. A tervek szerint a két feljárónál vártérképes információs táblákat helyezünk ki, amelyek felvilágosítást adnak a vár részeiről, a könnyebb és nehezebb megközelítéséről. Egyre inkább olyan kirándulókkal találkozunk, akik nem igazán ismerik a Börzsönyt. Ezen okból kifolyólag a felső várban két darab úgynevezett panoráma táblát teszünk ki, amelyek megkönnyítik majd az eligazodást a környék településeiről, hegyeiről és a környező várakról. Régi vágya teljesülne az alapítványnak, ha közel 8 év eltelte után ismét lenne régészeti ásatás és építkezés a várban.
Nagyon fontos lenne a régi falszakaszok felújítása. Az állagmegóvó helyreállítást az Alapítvány 3 szigorúan betartott alapelvre támaszkodva végezte, és szeretné végezni a jövőben is:
1. Szakszerű, régészeti és örökségvédelmi felügyelettel végzett helyreállítás, kivitelezés, történelmi hitelesség biztosítása.
2. Nem idegenforgalmi centrumot építünk, a várat a hősök síremlékét jelentő történelmi értékű, kegyeleti hellyé kell kiépíteni, és fenntartani. A visszajelzések alapján egyértelmű, hogy ez a vár legnagyobb értéke, ez máshol ilyen mértékben sehol sem tapasztalt vonzerő. Ennek bizonyítékaként csak a vártól távozó honfitársaink áhítatát kell észrevennünk, vagy a vár falára szerelt látogatók könyvébe jegyzett soraikat kell elolvasni. Így például: „Mély áhítattal álltam az elesett hősök emléke előtt. Az itt töltött percek megerősítettek magyarságtudatomban.”
3. Az önként vállalt és eddig sikerrel végzett munkába szeretnénk minél több embert bevonni, hogy a Drégely vár megmentése nemzeti üggyé váljon!
Úgy a belső, mint a külső várban még jelentős falrészek vannak az omladék takarásában. Tudjuk, hogy ezek kibontása, láttatása sok izgalmas kérdésre adna feleletet. Külön problémát jelent, és sürgető megoldást, hogy a helyreállítás első éveiben (90-es évek eleje) épített szakaszokon ismételt beavatkozásra, állagerősítésre lenne szükség! De van még néhány olyan eredeti épségű falrész is, melyek halaszthatatlan beavatkozást, konzerválást igényelnek! Nagyon fontos lenne a vár láthatóságát, a látogatók biztonságát megteremtő, illetve javító feltételek biztosítása, sürgős fejlesztése; a régészeti feltárások további folytatása melyek a további helyreállítások alapját is képezik. (A várnak évente 12-13 ezer látogatója van!)
Az Alapítvány szervezésében végzett helyreállítás kizárólagosan adományokból, támogatásokból, pályázatokon elnyert pénzösszegekből folyt, legfontosabb feladat e lehetőségek felderítése és ösztönzése. Az elmúlt 8 évben semmilyen központi pénzforráshoz nem sikerült jutnunk, így építés sem történt, a reményt és biztos jövőt jelentő várprogramból is ”kiestünk”, ez számunkra szomorú, hiszen Drégely vára a Nemzeti Örökség része, és Történelmi Emlékhely!!!
A továbbiakat illetően:
A várat, az Alapítvány Alapító Okiratnak megfelelően kegyeleti helyként szeretnénk bemutatni és népszerűsíteni. Szeretnénk olyan érzelmi kötődés elérését, hogy a vár – elsősorban ifjúságunknak – a hazaszeretet, a helytállás szimbólumát jelentse, ha honfitársaink mindegyikének lenne legalább egy darab saját köve a helyreállított falszakaszokban. („kőjegyet” lehet vásárolni a Szondi Turisztikai Központba, Drégelypalánk, Fő út 22.)