Hollókő egy igazi ékszerdoboz.
A különleges palóc településen az Ófalu mellett a Cserhát lankáival és a gyönyörű körpanorámával büszkélkedő hollókői vár mindig ámulatba ejt.
Hollókő várának története IV. Béla uralkodásáig tekint vissza, a tatárjárást követően ugyanis szorgalmazta, hogy kővárak épüljenek. Az 1260-as évek körül a Kacsics nemzetségből származó I. Péter által épült meg a vár legkorábbi része, az öregtorony, melyet később követtek a falak körülötte és a belső palota, majd az évszázadok során kiegészült bástyákkal, lakórészekkel, kápolnával, vízgyűjtővel, ciszternákkal, és néhány tulajdonossal.
A pusztulása az 1700-as években indult el, ekkor ugyanis I. Lipót király a várak lerombolását rendelte el. Néhány évre még sikerült megmenteni, de 1711-ben elbontották a hidakat, a bejáratait és a külső várudvar szakaszait, 1718-ban pedig már romként emlegették, köveit a lakosság elhordta.
Hollókő határában egy nagy fekete holló fogadja az arra járókat. A legenda szerint ugyanis Kacsics András elrabolta, és az épülő Szár-hegy várába zárta a szomszéd földesúr asszonyát, akinek boszorkány dajkája az ördöggel szövetkezve fiait hollóvá változtatta. A köveket lebontva szabadították ki az asszonyt, közben pedig a nem messze lévő sziklára hordott darabokból megépítették a várat, mely a Hollókő nevet kapta.
„Egyszer elmúlt régen éjfél, ültem álmos lámpafénynél,
Régi, bűvös fóliánson tétovázott a kezem,
S hogy nehéz fejem lehajtom, észrevétlen koppan ajtóm,
Roppan félve és sóhajtón, zaj motoz a reteszen;
“Éji vándor”, így susogtam, “az babrál a reteszen;
Az lehet, más senkisem.”
(Edgar Allen Poe: A holló, Kosztolányi Dezső fordítása)